Listák
Előző Tetejére Következő

Listák

A listák bizonyos adatok felsorolására szolgálnak. Itt nem mindig jelennek meg az adatok teljes részletességgel, csak a legfontosabb elemek. Így biztosítható, hogy a listák szélessége optimális legyen. A listák hosszát az elemek darabszáma határozza meg. Ha hosszabb a lista mint a munkafelület mérete, akkor a „scroll bar” segítségével lehet le-fel görgetni az adatokat.

A listák menüje (legfelső sor a munkafelületen, közvetlenül a fejléc alatt) alapvetően két elemet tartalmaz:

·          Új adat hozzáadása – új elem felvitele

·          Vissza – navigálás az előző oldalra

Ezeken kívül speciális funkciók is megjelenhetnek, amik az adott listára jellemzőek (pld: fa struktúra megjelenítése, keresés, stb.).

A listák menüje alatt található a szűrési sor (alap beállítás a "M i n d", ekkor minden adat megjelenink -> nincs szűrés). Itt lehet a megjelenő szűrési feltételekből választani. Ha kiválasztunk egy szűrési feltételt, akkor a lista frissülni fog az aktuális szűrési feltételeknek megfelelően. Például, az „Általános feladatok” alkalmazás esetén két szűrési feltétel lehetséges:

·          Prioritás szűrő – a feladat fontossága

·          Státusz szűrő – a feladat aktuális állapota

Ha a „Prioritás” szűrőt „1”-re állítjuk, akkor frissül a feladatok lista és csak azok a feladatok jelennek meg a listában, amelyek prioritása 1-es értékű, vagyis csak a legfontosabb feladatok látszódnak a listában.

A szűrési feltételek összeadódnak. Példánknál maradva, ha ezután a „Státusz” szűrőt „Aktív”-ra állítjuk, akkor a frissült listában csak az 1-es prioritású és aktív státuszú elemek jelennek meg. Ha ezután a „Prioritás” szűrőt „M i n d”-re módosítjuk (vagyis kikapcsoljuk a prioritás szűrést), akkor a frissített listában az összes aktív státuszú elem megjelenik, függetlenül a prioritásuktól.

Ezekkel a szűrőkkel  lehet a listákat átláthatóbbá tenni az által, hogy csak a szűrési feltétel(ek)nek megfelelő adatokat listázódnak ki.

Fontos, hogy szűrés esetén az adatok nem vesznek el! Azok továbbra is rendelkezésre állnak, mindössze az adott lista nem tartalmazza a szűrési feltételeknek nem megfelelő adatokat. Ha a szűrési feltételeket töröljük, vagyis az első - "M i n d" - opciót választjuk, akkor az összes adat megjelenik a listában.

A szűrési sor alatt jelenik meg az aktuális lista. A lista táblázat formájában jeleníti meg az adatokat. A táblázat fejlécében (legfelső sor, szürke háttérrel) található az egyes oszlopok elnevezése. A lista fejléce alatti sorokban jelennek meg az adatok. Egy adat rekord egy sorban jelenik meg. Tehát annyi sor lesz a táblázat fejléce alatt, ahány rekord található a listában.

Ha a lista fejlécében az oszlopok megnevezése aláhúzott felirattal jelenik meg, akkor erre a feliratra klikkelve sorba tudjuk rendezni az adatokat. A sorba rendezés kritériuma az adott oszlop lesz csökkenő vagy növekvő sorrendben. Ha először kattintunk a sorba rendezésre egy oszlop fejlécében, akkor növekvő sorrendet kapunk. Még egyszer rákattintva ugyanezen oszlop fejlécére csökkenő sorrendbe állítást kapunk. Tehát a növekvő-csökkenő rendezés az oszlop fejlécére történő ismételt klikkeléssel tudjuk változtatni.

A listák első oszlopa általában egy azonosító számot tartalmaz. Ez az azonosító az adott sorban lévő adat rekord egyedi azonosítója. Ha erre klikkelünk, akkor megjelenik az adat karbantartási felülete.

A lista sorainak végén további ikonok találhatók. Ezekre kattintva azonnal elérhetőek olyan funkciók mint a lista elemének megtekintése, szerkesztése, törlése, mozgatása vagy készre jelentése.